Dlaczego nie działa strona internetowa? Poznaj 5 najczęstszych przyczyn!

15 lipca 2022 | Mateusz

Jeżeli czytasz ten tekst oznacza to, że twoja strona najprawdopodobniej przestała nagle działać. Poznaj najczęstsze powody nie działającej strony internetowej!

1. Nie opłacony serwer hostingowy lub domena.

Serwer hostingowy oraz domena to dwie niezbędne usługi do prawidłowego działania strony www. Usługi te świadczone są przez firmy hostingowe, a płatności za nie dokonuje się raz do roku. Stąd też łatwo zapomnieć o zbliżającym się terminie płatności lub przeoczyć maila przypominającego.

2. Brak aktualizacji oprogramowania.

Strony www, tak jak wszystkie nowoczesne technologie, stale się rozwijają. Obecnie ponad 90% stron internetowych działa w oparciu o system zarządzania treścią, który pozwala użytkownikowi na wprowadzanie zmian bez posiadania specjalistycznych umiejętności z zakresu obsługi języka HTML. Niestety rozwój systemów zarządzania treścią wymaga ciągłej aktualizacji strony dla jej właściwego działania. Brak aktualizacji może doprowadzić do błędu krytycznego, który uniemożliwi korzystanie ze strony www.

3. Aktualizacja oprogramowania.

Tak samo jak brak aktualizacji oprogramowania, równie groźna może być aktualizacja, zwłaszcza jeżeli strona internetowa liczy sobie ponad 5 lat. W takim przypadku nagła aktualizacja może spowodować pojawienie się błędów krytycznych, które uniemożliwią działanie strony. Przywrócenie kopii zapasowej powinno rozwiązać problem. W takim wypadku zaleca się wykonanie aktualizacji przez specjalistę, lub stworzenie strony www na nowo, z wykorzystaniem aktualnie dostępnych technologii.

4. Atak cybernetyczny.

Ataki „hackerskie” zdarzają się cały czas, a ich ofiarami padają nie tylko strony gigantów rynkowych, ale o wiele częściej małe strony niewyposażone w odpowiednie zabezpieczenia. Jeżeli strona nie dział lub działa, ale wyświetlają się na niej dziwne treści, najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócić się do specjalisty.

5. Awaria serwera.

W przypadku awarii serwera należy niezwłocznie poinformować firmę hostingową o zaistniałej sytuacji. Problem powinien zostać usunięty niezwłocznie (maksymalnie w ciągu 24h).

Najszybszym sposobem przywrócenia strony do pełnej funkcjonalności jest skorzystanie z usług specjalistów, których znajdziesz w Sky Design.